MMarkety Owoce i warzywa na rynku: jak prawidłowo wybrać
8 stycznia 2021
Owoce i warzywa, być może, są jedną z niewielu kategorii towarów, dla których absolutnie nie zaleca się chodzenia do supermarketu. W krajach zachodnich, na przykład, nikt nie pomyślałby o zakupie jabłek lub warzyw sezonowych w najbliższym sklepie sieciowym. Są na to rynki rolnicze!
W naszych hipermarketach można oczywiście znaleźć świeże owoce i warzywa, ale najczęściej wczesnym rankiem, a co bardziej prawdopodobne - po zawyżonej cenie. I dlaczego jesteśmy przekonani, że w hipermarkecie kupisz też jabłka i ziemniaki? Bo już tam poszedłeś, po cukier i majonez.
W Warszawie nie ma wielu rynków rolniczych, ale kiedy już znajdziesz właściwy i poczujesz różnicę w różnorodności i cenie, możesz się zrelaksować i nigdy nie wracać do tego pytania.
Lokalne i importowane
Miło jest wybrać coś, co wyrosło na ziemi, po której chodzisz, ale nie zapominajmy, gdzie mieszkamy. Nie wszystko tu rośnie, delikatnie mówiąc. Poza tym, każdy potrzebuje wyboru. Kryteria są więc nieco przesunięte: nie kupujemy tylko lokalnych, ale sumiennie uprawianych.
Co nam naprawdę nie odpowiada:
- To, co rosło na innych kontynentach i było przeznaczone na eksport. Są to mętne, bliskowschodnie ziemniaki o dziwnym kolorze i smaku, plastikowe jabłka i gumowe jagody.
- Rzeczy, które są zbierane na zielono i dojrzewają w magazynach. A to oznacza, że zostały przywiezione z daleka i w ogromnych partiach, będą one brzydkie i bez smaku. Na przykład awokado, które zostało zebrane w ostatnim sezonie zbioru (i w kraju, w którym awokado się uprawia, jest kilka zbiorów rocznie), zostało przywiezione z drewna i umieszczone w skrzyniach, aby "dojrzewać". Nie dojrzeje. Umrze, zanim się narodzi.
- Wybieraj wszystko co sezonowe. I nie chodzi tylko o lato. Nawet gdy na zewnątrz pada śnieg i deszcz, a jest ciemno, gdzieś są np. dojrzałe figi, bo jest to akurat sezon na figi. Wystarczy dopasować kraj pochodzenia, produkt i porę roku.
- Upewnij się, że owoce lub warzywa są dojrzałe. Często oba rodzaje owoców zbierane są w tzw. fazie dojrzałości "zdejmowalnej", zwykle są to jabłka i banany, rzadziej ananasy i pomidory. Wyglądają na dojrzałe, ale smakują blado i nudno. Zapytaj o smak. Na dobrym rynku, dobry sprzedawca zaoferuje ci to sam.
Jabłka, gruszki i owoce cytrusowe
Jeśli skórka jest lepka i śliska, a po umyciu jabłka spływa z niego woda i na rękach zostaje tłusta substancja, oznacza to, że owoc został obrobiony parafiną lub woskiem. Parafinę użytej do dłuższego przechowywania jabłek nie da się zmyć, przenika ona do owoców, więc lepiej unikać takich jabłek. Najlepszy owoc nie jest jasny i piękny, ale naturalny.
Arbuzy
Zwróć uwagę na ogon - powinien być suchy, a jasna plama po stronie arbuza powinna być żółta, a nawet pomarańczowa. Skóra arbuza pasiastego powinna być jak najbardziej kontrastowa. Spróbuj przebić paznokciem skórkę arbuza - jeśli to zadziała, to arbuz nie jest dojrzały. Dojrzały arbuz ma utwardzoną skórkę. Stuknij arbuza - dźwięk powinien dzwonić, a nie być stłumiony.
Ogórki i pomidory
Wskaźnikiem świeżości ogórków jest ich ciemnozielony kolor, cienka skórka i twardość. Ale jeśli ciernie są szorstkie, a skóra ciemnozielona, najprawdopodobniej dla takich ogórków można pójść do supermarketu, lub lepiej nigdy nie kupować w ogóle. Co do pomidorów, wszystko jest tu bardziej skomplikowane. Miejscowe pomidory sezonowe są prawie zawsze pyszne, natomiast pomidory importowane powinny być oceniane na podstawie grubości skórki. Im grubszy pomidor, tym więcej jest azotanów.
Kapusta, ziemniaki i marchewka
Aby kapusta wyglądała na świeżą, powinna być czysta i wilgotna, a dno liścia w rdzeniu nie powinno być grube.
O świeżości marchwi decyduje jasność jej koloru, zieleń wokół wierzchołków oznacza, że marchew jest twarda, a ciemność - że jest stęchła.
Z ziemniakami jest trudniej - poproś sprzedawcę o naciśnięcie na ziemniaka. Jeśli usłyszysz charakterystyczne chrupnięcie, oznacza to, że w ziemniakach nie ma żadnych pestycydów. Większość azotanów gromadzi się w małych i dużych bulwach. Dlatego lepiej jest wybierać ziemniaki średniej wielkości.